Murata Electronics North America GRM1556S1H220JZ01D
GRM1556S1H220JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H220JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H220JZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H220JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556S1H220JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H220JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H220JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H220JZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H220JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H220JZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H220JZ01D
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.2A 10-MSOP datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf