Murata Electronics North America GRM1556S1H2R6CZ01D
GRM1556S1H2R6CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H2R6CZ01D
Brief Description
CAP CER 2.6PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H2R6CZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H2R6CZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H2R6CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H2R6CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H2R6CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H2R6CZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H2R6CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H2R6CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H2R6CZ01D
DIGITAL FILTER DESIGN LITE datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .062DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 1.7A DPAK datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.95K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES 450 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf