Murata Electronics North America GRM1556S1H300JZ01D
GRM1556S1H300JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H300JZ01D
Brief Description
CAP CER 30PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H300JZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H300JZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H300JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H300JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H300JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H300JZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H300JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H300JZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H300JZ01D
CAP CER 1500PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.35A 6USON datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 4SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM W/LENS 15A datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.09K OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
26500 4C 4#12 P TH RECP AN LC datasheet.pdf
Single-Supply, 42 V System Difference Amplifier IC datasheet.pdf