Murata Electronics North America GRM1556S1H390GZ01D
GRM1556S1H390GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H390GZ01D
Brief Description
CAP CER 39PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H390GZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H390GZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H390GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H390GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H390GZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H390GZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H390GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H390GZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H390GZ01D
IC CONTROLLER 4-CH 208-FQFP datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 9SIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
HEATSHRINK FP 3/8-6" BLACK datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS+1GND SCREW datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf