Murata Electronics North America GRM1556S1H390JZ01D
GRM1556S1H390JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H390JZ01D
Brief Description
CAP CER 39PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H390JZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H390JZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H390JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H390JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H390JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H390JZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H390JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H390JZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H390JZ01D
DIODE MODULE 2KV 320A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 72POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA datasheet.pdf
SNAP SPADE KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
RES 2.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
SGL WIRE SEAL 2.8 BLU 3.4-4.2 W/ datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf