Murata Electronics North America GRM1556S1H4R4CZ01D
GRM1556S1H4R4CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H4R4CZ01D
Brief Description
CAP CER 4.4PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H4R4CZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H4R4CZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H4R4CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H4R4CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H4R4CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H4R4CZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H4R4CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H4R4CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H4R4CZ01D
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 47POS GOLD datasheet.pdf
SW SNAP ACT SPST NO 15A 0.187" datasheet.pdf
IC LI-ION CHGR 500MA 4.2V 8-MSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 256-TAP 14TSSOP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 3PDT 7A 6V datasheet.pdf
RES SMD 1.49KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 DUAL WALL SN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf