Murata Electronics North America GRM1556S1H4R6CZ01D
GRM1556S1H4R6CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H4R6CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.6PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H4R6CZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H4R6CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556S1H4R6CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H4R6CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H4R6CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H4R6CZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H4R6CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H4R6CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H4R6CZ01D
RELAY SSR 1A SIP DC 10V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 22POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
6 PADLOCKING 3-PT LATCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 5W T18 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X7S 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf