Murata Electronics North America GRM1556S1H5R8DZ01D
GRM1556S1H5R8DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H5R8DZ01D
Brief Description
CAP CER 5.8PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H5R8DZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H5R8DZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H5R8DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H5R8DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H5R8DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H5R8DZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H5R8DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H5R8DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H5R8DZ01D
IC TRIGGER SCHM HEX INVRT 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS DL .635MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 15MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.25W DO213AB datasheet.pdf