Murata Electronics North America GRM1556S1H6R6DZ01D
GRM1556S1H6R6DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H6R6DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.6PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H6R6DZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H6R6DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556S1H6R6DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H6R6DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H6R6DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H6R6DZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H6R6DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H6R6DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H6R6DZ01D
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 2:1 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RFI EMI GROUNDING MATERIAL 25FT datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 1MM T/H datasheet.pdf