Murata Electronics North America GRM1556S1H6R8DZ01D
GRM1556S1H6R8DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H6R8DZ01D
Brief Description
CAP CER 6.8PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H6R8DZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H6R8DZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H6R8DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H6R8DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H6R8DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H6R8DZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H6R8DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H6R8DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H6R8DZ01D
RES ARRAY 4 RES 560K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
WET AREA MATTING GREEN 3X20' datasheet.pdf
LED EMITTER ON STD STAR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf