Murata Electronics North America GRM1556S1H7R1DZ01D
GRM1556S1H7R1DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H7R1DZ01D
Brief Description
CAP CER 7.1PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H7R1DZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H7R1DZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H7R1DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H7R1DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H7R1DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H7R1DZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H7R1DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H7R1DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H7R1DZ01D
TUNING TOOL POINTED PLASTIC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC CLK SYNC/JITTER CLEANR 64VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
CONN RING UNINS 15-20AWG datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
FIXED IND 1.6UH 4.2A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
22 AWG 3 CONDUCTOR QTI CABLE datasheet.pdf