Murata Electronics North America GRM1556S1H7R5CZ01D
GRM1556S1H7R5CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H7R5CZ01D
Brief Description
CAP CER 7.5PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H7R5CZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H7R5CZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H7R5CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H7R5CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H7R5CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H7R5CZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H7R5CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H7R5CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H7R5CZ01D
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 5V 12" datasheet.pdf
SSD 16GB 2.5" SATA datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER SIGATE CMOS 5TSOP datasheet.pdf
DSUB 78 F NMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RECHARGEABLE BATT MODULE 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf