Murata Electronics North America GRM1556S1H8R2CZ01D
GRM1556S1H8R2CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H8R2CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H8R2CZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H8R2CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556S1H8R2CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H8R2CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H8R2CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H8R2CZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H8R2CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H8R2CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H8R2CZ01D
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS datasheet.pdf