Murata Electronics North America GRM1556S1H8R3DZ01D
GRM1556S1H8R3DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H8R3DZ01D
Brief Description
CAP CER 8.3PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H8R3DZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H8R3DZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H8R3DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H8R3DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H8R3DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H8R3DZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H8R3DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H8R3DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H8R3DZ01D
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 04 POS .295 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 13POS datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 24SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 12POS MALE datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 38MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 30 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf