Murata Electronics North America GRM1556S1H8R7CZ01D
GRM1556S1H8R7CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H8R7CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.7PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H8R7CZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H8R7CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556S1H8R7CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H8R7CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H8R7CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H8R7CZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H8R7CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H8R7CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H8R7CZ01D
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES 680 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3KHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
STRIP BLADE KIT 10-26 AWG datasheet.pdf
GYROSCOPE MEMS SGL AXIS 16-LGA datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 16MM YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 14" 8S FIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V CH 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf