Murata Electronics North America GRM1556S1H9R9DZ01D
GRM1556S1H9R9DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H9R9DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.9PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H9R9DZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H9R9DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556S1H9R9DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H9R9DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H9R9DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H9R9DZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H9R9DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H9R9DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H9R9DZ01D
IC DAS 12-BIT MULTIRANGE 28-SSOP datasheet.pdf
BERGSTIK II SR R/A POLAR-IZED datasheet.pdf
IC NET SEARCH ENGINE datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SF FINISH&DEBURR WHEEL 8" 8S MED datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf