Murata Electronics North America GRM1556S1HR40CD01D
GRM1556S1HR40CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1HR40CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.40PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1HR40CD01D.pdf
Availability of GRM1556S1HR40CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556S1HR40CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1HR40CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1HR40CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1HR40CD01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1HR40CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1HR40CD01D Details Description
Related parts for GRM1556S1HR40CD01D
ROUND STANDOFF M6 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG POSITIVE LOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 22POS EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf