Murata Electronics North America GRM1556T1H110JD01D
GRM1556T1H110JD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H110JD01D
Brief Description
CAP CER 11PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H110JD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H110JD01D
QUANTITY
GRM1556T1H110JD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H110JD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H110JD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H110JD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H110JD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H110JD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H110JD01D
LED T1.8MM 565NM GREEN DIFF RA datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 1.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 137K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BCZ 3.81/07/90 SN BK datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 330 OHM 10% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf