Murata Electronics North America GRM1556T1H1R6CD01D
GRM1556T1H1R6CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H1R6CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.6PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H1R6CD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H1R6CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556T1H1R6CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H1R6CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H1R6CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H1R6CD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H1R6CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H1R6CD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H1R6CD01D
RES SMD 75 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
CABLE ASSY SFP+ M-M .5M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.14 OHM 5% 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
9SKT CMD-9PIN D-SUB W/JKPST 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 39.7K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf