Murata Electronics North America GRM1556T1H1R7CD01D
GRM1556T1H1R7CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H1R7CD01D
Brief Description
CAP CER 1.7PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H1R7CD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H1R7CD01D
QUANTITY
GRM1556T1H1R7CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H1R7CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H1R7CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H1R7CD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H1R7CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H1R7CD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H1R7CD01D
RIVET SNAP 0.177" NYLON BLACK datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS.925"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 15PSI GAUGE datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 24SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POE+ GIGA-MINIMC, 2TX/SSLX-SM155 datasheet.pdf
150UF 30V 9.53X34.93 AXI datasheet.pdf