Murata Electronics North America GRM1556T1H1R9CD01D
GRM1556T1H1R9CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H1R9CD01D
Brief Description
CAP CER 1.9PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H1R9CD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H1R9CD01D
QUANTITY
GRM1556T1H1R9CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H1R9CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H1R9CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H1R9CD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H1R9CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H1R9CD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H1R9CD01D
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 6POS BK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A 7HEPTAWATT datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W TH datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 3.15KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN 32PT MC OUTPUT PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 18M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MONOLITHIC SENSOR POS 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf