Murata Electronics North America GRM1556T1H200JD01D
GRM1556T1H200JD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H200JD01D
Brief Description
CAP CER 20PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H200JD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H200JD01D
QUANTITY
GRM1556T1H200JD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H200JD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H200JD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H200JD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H200JD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H200JD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H200JD01D
IC CPLD 128MC 20NS 100QFP datasheet.pdf
IC FIFO 8KX18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 10POS 3.81MM GRN datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 5POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 RA 70POS datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
68 0.8 CHAMP R/A RCPT, SCREWLO datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3.2A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0022UF RADIAL datasheet.pdf