Murata Electronics North America GRM1556T1H5R3DD01D
GRM1556T1H5R3DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H5R3DD01D
Brief Description
CAP CER 5.3PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H5R3DD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H5R3DD01D
QUANTITY
GRM1556T1H5R3DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H5R3DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H5R3DD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H5R3DD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H5R3DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H5R3DD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H5R3DD01D
RES 3.9K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
BLACK OPTICAL FIBER ZIP TOOL datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 80MA SC70-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8SO datasheet.pdf
IC RX FM/WB RADIO 20UQFN datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
T.B JUMBO PV PURE TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.25W DO213AB datasheet.pdf