Murata Electronics North America GRM1556T1H5R3DD01D
GRM1556T1H5R3DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H5R3DD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.3PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H5R3DD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H5R3DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556T1H5R3DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H5R3DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H5R3DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H5R3DD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H5R3DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H5R3DD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H5R3DD01D
DIODE GEN PURP 600V 6A DO203AA datasheet.pdf
CONN SOCKET 18-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 250UF 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 500 OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf