Murata Electronics North America GRM1556T1H6R3CD01D
GRM1556T1H6R3CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H6R3CD01D
Brief Description
CAP CER 6.3PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H6R3CD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H6R3CD01D
QUANTITY
GRM1556T1H6R3CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H6R3CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H6R3CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H6R3CD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H6R3CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H6R3CD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H6R3CD01D
IC LCD DRIVER CMOS 32SEG 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR SOT23-3 SMD datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SO datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 12K 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 3.74 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.9A 110 MOHM TH datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 1.27MM DUAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.5A 205 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf