Murata Electronics North America GRM1556T1H6R3DD01D
GRM1556T1H6R3DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H6R3DD01D
Brief Description
CAP CER 6.3PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H6R3DD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H6R3DD01D
QUANTITY
GRM1556T1H6R3DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H6R3DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H6R3DD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H6R3DD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H6R3DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H6R3DD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H6R3DD01D
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 75 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CRIMPING HEAD CONT.ON REEL FC2 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STRGHT PIN datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 35A datasheet.pdf
26P F HD PC TAIL 4-40 6.5MM datasheet.pdf