Murata Electronics North America GRM1556T1H6R6DD01D
GRM1556T1H6R6DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H6R6DD01D
Brief Description
CAP CER 6.6PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H6R6DD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H6R6DD01D
QUANTITY
GRM1556T1H6R6DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H6R6DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H6R6DD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H6R6DD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H6R6DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H6R6DD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H6R6DD01D
IC REG BUCK 2.7V 0.6A MICRO8 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM IEC INLET 12A datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
RES 40 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
ANT DUAL BAND MONO MALE RP-SMA datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.9A 54 MOHM SMD datasheet.pdf