Murata Electronics North America GRM1556T1H6R9DD01D
GRM1556T1H6R9DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H6R9DD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.9PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H6R9DD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H6R9DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556T1H6R9DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H6R9DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H6R9DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H6R9DD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H6R9DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H6R9DD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H6R9DD01D
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 232K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB CABLE - CFP25S/AE25G/CFP25S datasheet.pdf
BOARD EVALUATION EASYBEE datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER TAB 10POS JR TIMER datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ PECL SMD datasheet.pdf