Murata Electronics North America GRM1556T1H7R5DD01D
GRM1556T1H7R5DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H7R5DD01D
Brief Description
CAP CER 7.5PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H7R5DD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H7R5DD01D
QUANTITY
GRM1556T1H7R5DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H7R5DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H7R5DD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H7R5DD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H7R5DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H7R5DD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H7R5DD01D
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 12A DO203AA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 6V datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR HHLR 433MHZ XMITTER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 40V 16A TO220AB datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN SOCKET MINI PV CTW 22-26AWG datasheet.pdf
IC FPGA 410 I/O 672BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf