Murata Electronics North America GRM1556T1HR60BD01D
GRM1556T1HR60BD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1HR60BD01D
Brief Description
CAP CER 0.60PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1HR60BD01D.pdf
Availability of GRM1556T1HR60BD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556T1HR60BD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1HR60BD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1HR60BD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1HR60BD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1HR60BD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1HR60BD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1HR60BD01D
TERM BLOCK 7.62MM 12POS BK datasheet.pdf
HEAT GUN 120V 130-1000 DEG F datasheet.pdf
CONNECTOR CPCI 175POS PRESFIT datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V OUT 1W datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-5 datasheet.pdf
LED OSLON COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 85MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
IMPACT DC 3X8GR SN datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS F R/A .318 C/W datasheet.pdf
C/A QSFP MPO- LC DUPLEX 8F 20M datasheet.pdf