Murata Electronics North America GRM1556T1HR70BD01D
GRM1556T1HR70BD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1HR70BD01D
Brief Description
CAP CER 0.70PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1HR70BD01D.pdf
Availability of GRM1556T1HR70BD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556T1HR70BD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1HR70BD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1HR70BD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.70pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1HR70BD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1HR70BD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1HR70BD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1HR70BD01D
BATTERY PK 12.0V AA SIZ ALKALINE datasheet.pdf
KIT DEMO SYSTEM GLASS FIB OPT datasheet.pdf
CONV DC-DC 10W 48VIN 5VOUT DUAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.05% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf