Murata Electronics North America GRM1557U1A272JA01D
GRM1557U1A272JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1A272JA01D
Brief Description
CAP CER 2700PF 10V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1A272JA01D.pdf
Availability of GRM1557U1A272JA01D
QUANTITY
GRM1557U1A272JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1A272JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1A272JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1A272JA01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1A272JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1A272JA01D Details Description
Related parts for GRM1557U1A272JA01D
CONN HEADER .100 SINGL R/A 3POS datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC LATCH OCT TRANSP D 20-TSSOP datasheet.pdf
PROBE CURVED MULTI ANGLE SSTEEL datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 62K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SLA 5/180B 3.2SN BK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf