Murata Electronics North America GRM1557U1H200JZ01D
GRM1557U1H200JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H200JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H200JZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H200JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1557U1H200JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H200JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H200JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H200JZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H200JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H200JZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H200JZ01D
CAP FILM 6800PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CB 1 6R18-16 GLD 75 I2 5RL datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 1210 datasheet.pdf
KIT REDI TOOL 3.3/4.2 ADP162 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf