Murata Electronics North America GRM1557U1H360JZ01D
GRM1557U1H360JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H360JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H360JZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H360JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1557U1H360JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H360JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H360JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H360JZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H360JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H360JZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H360JZ01D
FAN AXIAL 40X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1W 3014 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.3A 315.2 MOHM datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
C13 RETAINING CLIP PWR OUTLET datasheet.pdf
TQFP-64/PQFP-64 TO DIP-64 SMT datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 9-64V PNL MT datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 630MA 1.69 OHM datasheet.pdf