Murata Electronics North America GRM1557U1H390JZ01D
GRM1557U1H390JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H390JZ01D
Brief Description
CAP CER 39PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H390JZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H390JZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H390JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H390JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H390JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H390JZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H390JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H390JZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H390JZ01D
RES SMD 240 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMA datasheet.pdf
IC RF SWITCH SPDT FLIP CHIP datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.155" 3MM 2LD datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE HV 10-MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 6DFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf