Murata Electronics North America GRM1557U1H5R3DZ01D
GRM1557U1H5R3DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H5R3DZ01D
Brief Description
CAP CER 5.3PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H5R3DZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H5R3DZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H5R3DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H5R3DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H5R3DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H5R3DZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H5R3DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H5R3DZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H5R3DZ01D
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC PWR DRIVER 8BIT SER 20DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 115V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 43POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 6R 5.5KV INV-BO datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming 10-SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 10% 100VDC datasheet.pdf
BACC 13C 13#22D SKT PLUG OD CA datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 10% 1kVAC SCREW datasheet.pdf