Murata Electronics North America GRM1557U1H5R3DZ01D
GRM1557U1H5R3DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H5R3DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.3PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H5R3DZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H5R3DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1557U1H5R3DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H5R3DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H5R3DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H5R3DZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H5R3DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H5R3DZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H5R3DZ01D
RESISTR KIT 1-9.53 1/4W 22000PCS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
IC TXRX MULTI-RATE 100-HTQFP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
HEATSHRINK NO CLR 12 IN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY RF 1 FORM C 9V datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf