Murata Electronics North America GRM1557U1H6R3DZ01D
GRM1557U1H6R3DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H6R3DZ01D
Brief Description
CAP CER 6.3PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H6R3DZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H6R3DZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H6R3DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H6R3DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H6R3DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H6R3DZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H6R3DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H6R3DZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H6R3DZ01D
03P MTA156 QUAD ASSY,W/TBS C/E datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.0V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
CONN CHAMP 24 POS RECEPTACLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-10V datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf