Murata Electronics North America GRM1557U1H6R5CZ01D
GRM1557U1H6R5CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H6R5CZ01D
Brief Description
CAP CER 6.5PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H6R5CZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H6R5CZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H6R5CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H6R5CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H6R5CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H6R5CZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H6R5CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H6R5CZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H6R5CZ01D
RES SMD 57.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
I/O MOUNTING BRD OPENLINE 16POS datasheet.pdf
0.100" HDR TH datasheet.pdf
RES 250 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ LVTTL SMD datasheet.pdf
ELECTRONIC KITS datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf