Murata Electronics North America GRM1557U1H7R2CZ01D
GRM1557U1H7R2CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H7R2CZ01D
Brief Description
CAP CER 7.2PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H7R2CZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H7R2CZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H7R2CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H7R2CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H7R2CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H7R2CZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H7R2CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H7R2CZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H7R2CZ01D
FIXED IND 2.7UH 355MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC CLKSYN SRL/FLASH 3PLL 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 2POS TIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.47KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf