Murata Electronics North America GRM1557U1H7R4CZ01D
GRM1557U1H7R4CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H7R4CZ01D
Brief Description
CAP CER 7.4PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H7R4CZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H7R4CZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H7R4CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H7R4CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H7R4CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H7R4CZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H7R4CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H7R4CZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H7R4CZ01D
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 700MA 500 MOHM datasheet.pdf