Murata Electronics North America GRM1557U1H7R9CZ01D
GRM1557U1H7R9CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H7R9CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.9PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H7R9CZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H7R9CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1557U1H7R9CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H7R9CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H7R9CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H7R9CZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H7R9CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H7R9CZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H7R9CZ01D
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 12V GREEN datasheet.pdf
LEAD ALLIG CLIP-TIP SCKT BLK 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1100UF 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD323 datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf