Murata Electronics North America GRM155C71A225ME11D
GRM155C71A225ME11D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155C71A225ME11D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X7S 0402
Datasheet Download
GRM155C71A225ME11D.pdf
Availability of GRM155C71A225ME11D
QUANTITY
GRM155C71A225ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155C71A225ME11D
Internal Part NumberEIS-GRM155C71A225ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155C71A225ME11D
Related LinksGRM155C71, GRM155C71A225ME11D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155C71A225ME11D Details Description
Related parts for GRM155C71A225ME11D
BOOT FOR QUICK FIT .250" RED datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 16SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 16000UF 20% 20V SCREW datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML LOW 20PPM datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
THYRISTOR 600V .4A TO-92 datasheet.pdf