Murata Electronics North America GRM155C80J105KE02D
GRM155C80J105KE02D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155C80J105KE02D
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V X6S 0402
Datasheet Download
GRM155C80J105KE02D.pdf
Availability of GRM155C80J105KE02D
QUANTITY
GRM155C80J105KE02D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155C80J105KE02D
Internal Part NumberEIS-GRM155C80J105KE02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155C80J105KE02D
Related LinksGRM155C80, GRM155C80J105KE02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155C80J105KE02D Details Description
Related parts for GRM155C80J105KE02D
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET OUT 4MA 4-SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
SENSOR ABS PRESS 2-30 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf