Murata Electronics North America GRM155C81A225ME44D
GRM155C81A225ME44D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155C81A225ME44D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X6S 0402
Datasheet Download
GRM155C81A225ME44D.pdf
Availability of GRM155C81A225ME44D
QUANTITY
GRM155C81A225ME44D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155C81A225ME44D
Internal Part NumberEIS-GRM155C81A225ME44D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155C81A225ME44D
Related LinksGRM155C81, GRM155C81A225ME44D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155C81A225ME44D Details Description
Related parts for GRM155C81A225ME44D
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 10SSOP datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE W/CONN ON BOTH END 10M datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf