Murata Electronics North America GRM155R60E106ME16D
GRM155R60E106ME16D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R60E106ME16D
Brief Description
CAP CER 10UF 2.5V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R60E106ME16D.pdf
Availability of GRM155R60E106ME16D
QUANTITY
GRM155R60E106ME16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R60E106ME16D
Internal Part NumberEIS-GRM155R60E106ME16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R60E106ME16D
Related LinksGRM155R60, GRM155R60E106ME16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R60E106ME16D Details Description
Related parts for GRM155R60E106ME16D
CAP FILM 2200PF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W. FLTR 4A M5 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SNGL SP 2POS PLAST datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 1000V 19A SP3 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.8M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf