Murata Electronics North America GRM155R60J105ME19J
GRM155R60J105ME19J picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R60J105ME19J
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R60J105ME19J.pdf
Availability of GRM155R60J105ME19J
QUANTITY
GRM155R60J105ME19J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R60J105ME19J
Internal Part NumberEIS-GRM155R60J105ME19J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R60J105ME19J
Related LinksGRM155R60, GRM155R60J105ME19J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R60J105ME19J Details Description
Related parts for GRM155R60J105ME19J
FLUKEVIW FORM SOFTWRE & CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 18POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 190POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 5MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.2A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf