Murata Electronics North America GRM155R61A105KE15D
GRM155R61A105KE15D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61A105KE15D
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61A105KE15D.pdf
Availability of GRM155R61A105KE15D
QUANTITY
GRM155R61A105KE15D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61A105KE15D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61A105KE15D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61A105KE15D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61A105KE15D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61A105KE15D Details Description
Related parts for GRM155R61A105KE15D
FIXED IND 10UH 13.9A 7 MOHM SMD datasheet.pdf
IC CTRLR PWM VOLTAGE MON 20-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 240KHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
ANTENNA 1575MHZ SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
XBEE ZNET 2.5 1MW RPSMA ANT AT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT COAX SKT SLDER datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf
COMPLEMENTARY DUAL 40V HIGH PERFORMANCE TRANSISTOR IC datasheet.pdf