Murata Electronics North America GRM155R61A154ME19D
GRM155R61A154ME19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61A154ME19D
Brief Description
CAP CER 0.15UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61A154ME19D.pdf
Availability of GRM155R61A154ME19D
QUANTITY
GRM155R61A154ME19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61A154ME19D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61A154ME19D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61A154ME19D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61A154ME19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61A154ME19D Details Description
Related parts for GRM155R61A154ME19D
IC RESET MONITOR 4.63V SOT143-4 datasheet.pdf