Murata Electronics North America GRM155R61A224KE19D
GRM155R61A224KE19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61A224KE19D
Brief Description
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61A224KE19D.pdf
Availability of GRM155R61A224KE19D
QUANTITY
GRM155R61A224KE19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61A224KE19D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61A224KE19D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61A224KE19D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61A224KE19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61A224KE19D Details Description
Related parts for GRM155R61A224KE19D
SWITCH FIBER OPTIC ST BYPASS datasheet.pdf
IC TXRX DUAL RS232 35V 16-SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 22AWG RED MTA-100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MIC COND ANALOG NOISE CAN -44DB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-9VOUT datasheet.pdf